Bota

Alarmohen shkencëtarët zbulohet varianti i ri i koronavirusit, me 32 mutacioneBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:06 - 25/11/21 |
Opi Nion

Shkencëtarët kanë thënë se një variant i ri Covid që mbart një “numër jashtëzakonisht të lartë” mutacionesh mund të nxisë një valë të mëtejshme infektimesh.

Sipas The Guardian, janë konfirmuar vetëm 10 raste në tre vende nga sekuenca gjenomike, por varianti ka ngjallur shqetësim serioz midis disa studiuesve, sepse një numër i mutacioneve mund të ndihmojnë virusin të shmangë imunitetin.

Varianti B.1.1.529  përmban 32 mutacione në proteinën që shumica e vaksinave përdorin për të nxitur sistemin imunitar kundër Covid. Mutacionet mund të ndikojnë në aftësinë e virusit për të infektuar qelizat dhe përhapur, por gjithashtu e bëjnë më të vështirë për qelizat imune të sulmojnë patogjenin.

Varianti u zbulua për herë të parë në Botsvana, ku tani janë renditur tre raste. Gjashtë të tjerë janë konfirmuar në Afrikën e Jugut dhe një në Hong Kong në një udhëtar që kthehej nga Afrika e Jugut.

Dr. Tom Peacock, një virolog në Imperial College London, postoi detaje të variantit të ri në një faqe interneti për ndarjen e gjenomit, duke vënë në dukje se “sasia tepër e lartë e mutacioneve të majave sugjeron se ky variant  mund të jetë një shqetësim i vërtetë”.

Në një seri postimesh, Peacock tha se ” shumë duhet të monitorohet për shkak të profilit  që ka”, por shtoi mund të rezultojë të jetë një “grup i çuditshëm” i mutacioneve që nuk është shumë i transmetueshëm. “Shpresoj që të jetë kështu”, shkroi ai./Opinion.al

Pas