Aktualitet

Akuzohet për mashtrim, Berisha: Ku është Amant Josifi? E njoftuan dhe ia mbathi në DubaiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:50 - 02/12/22 |
Opi Nion

Kreu i PD Sali Berisha deklaroi në një konferencë me gazetarët se biznesmeni Amant Josifi, i shpallur në kërkim nga autoritetet, është arratisur në Dubai. Autoritetet spanjolle kanë lëshuar një urdhër-arresti për Amant Josifin, pronar call-center në Shqipëri.

Berisha, gjithashtu, hodhi akuza ndaj qeverisë pasi tha se paratë që përfitoheshin përmes mashtrimit në Bitcoin, janë depozituar për ndërtimin e portit të Durrësit.

“Është e katërta herë që e denoncoj unë këtë. Ku është Amanti tani, thoni ju? E njoftuan dhe ia mbathi. Disa burime më thonë se ka shkuar në Dubai. Se atje ua paraqit ai të gjithë Bitcoin-ët e vjedhur. Se i kanë vjedhur në në mënyrë skandaloze. Vendose në këtë aplikacion, dhe pa i thënë asgjë pronarit, e fusnin në kuletën e tyre dixhitale. I kthenin në euro e dollarë, për të ndërtuar Dubain e Ramës, apo të tjera kulla. Kurse një pjesë të tyre, se ato ishin 2.2 miliardë, i depozitonin në Dubai.
Dubain e kanë parajsën. Por edhe atje, fatmirësisht, FBI ka bërë operacione jashtëzakonisht sensitive. Uroj dhe shpresoj që t’i shkojnë deri në fund.
Të kuptojnë shqiptarët atëherë se gjithçka në këtë qeveri është mafioze, mafioze dhe vetëm mafioze”, u shpreh Berisha.

Pas