Aktualitet

Aksioni tatimor në deficit: 6.9 mld lekë më pak për shtatorin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:17 - 21/10/15 |
b.f

Aksioni tatimor i ndërmarrë në fillim të muajit shtator duket se nuk ka dhënë rezultatet e pritshme. Në një vështrim të përgjithshëm mbi të ardhurat dhe shpenzimet për periudhën janar-shtator 2015, prezantuar nga Ministria e Financave ecuria e të ardhurave për këtë periudhë është poshtë nivelit të pritshëm. Kjo ulje, kryesisht vjen si pasojë e nivelit më të ulët të realizimit të shpenzimeve kapitale si dhe në zërin e likuidimit të detyrimeve të prapambetura. Mosrealizimi i shpenzimeve kapitale ka ardhur si pasojë e faktorëve të ndryshëm, por më kryesori ka qenë vonesa në procesin e tenderimeve. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka një mosrealizim të planit për periudhën prej –0.6 miliardë lekë.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas