Bota

Afganistan/ Ministri i Brendshëm: Do ketë transferim paqësor të pushtetit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:03 - 15/08/21 |
Opi Nion

Teksa talebanët janë future në Kabul dhe kanë nën zotërim pjesën më të madhe të vendit, ministri afgan i Punëve të Brendshme Abdul Sattar Mirzakwal tha se do të ketë një “transferim paqësor të pushtetit” te një qeveri kalimtare.

Ministri është shfaqur në një video të transmetuar në televizionin lokal, duke thënë se do të ketë një “transferim paqësor të pushtetit” në një qeveri kalimtare. Ai tha se Kabuli nuk do të sulmohej.

Agjencia e lajmeve Associated Press, duke cituar një zyrtar afgan, tha se negociatorët talebanë po shkonin drejt pallatit presidencial për t’u përgatitur për një “transferim” të pushtetit.

Talebanët më herët thanë se kishin udhëzuar luftëtarët të prisnin në portat e qytetit./Opinion.al

Pas