Bota

Afganistan/Flet aktivistja e të drejtave të grave:S’më kanë mbetur më lotë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:23 - 16/08/21 |
Opi Nion

Marrja e Afganistanit nga talebanët pritet të sjellë pengesa të mëdha për arsimimin e grave në vend dhe aktivistët duhet të vazhdojnë të shtyjnë grupin militant të garantojë të drejtat e grave dhe vajzave, tha aktivistja Pashtana Durrani.

Kur talebanët sunduan Afganistanin në vitet 1990, gratë u ndaluan të arsimoheshin sipas interpretimit fundamentalist të grupit të ligjit islam.

Shumë kanë frikë se të drejtat e grave mund të kufizohen edhe një herë në një Afganistan të kontrolluar nga talebanët.

Durrani tha se talebanët duhet të pranojnë që arsimi i përgjithshëm për vajzat dhe gratë është i rëndësishëm, dhe gratë duhet të vazhdojnë të kenë qasje në shkollën e mesme dhe arsimin universitar.

Megjithëse Durrani tha se nuk ka frikë dhe i njeh të drejtat e saj, ajo theksoi se kthimi i talebanëve është shkak për alarm.

“Sytë e mi janë fryrë nga lotët,” tha ajo. “Nuk më kanë mbetur më lot”.

Ditën e djeshme talebanët morën kontrollin e Afganistanit teksa qeveria ka rënë me ikjen e Presidentit Ashraf Ghani në Taxhikistan./Opinion.al

Pas