Kryesore

Afganët/ Greqia forcon kufirin me Turqinë, Mitsotakis flet me Erdogan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:52 - 21/08/21 |
Opi Nion

Athina është në gatishmëri të vazhdueshme në pritje të eksodit të mundshëm masiv të refugjatëve nga Afganistani, pas marrjes së pushtetit nga talebanët.

Muri 40 km që u ndërtua në kufirin verior të vendit është gati, ndërsa rojet kufitare me patrulla dhe kamera termike kontrollojnë kufirin dhe kalimet ilegale, ndërkohë që të gjitha forcat përgjatë kufirit detar në Egje janë në gatishmëri.

Analistët që po monitorojnë nga afër atë që po ndodh në Afganistan nuk përjashtojnë një shpërthim të eksodit, por ata nuk përjashtojnë mundësinë që emigrantët të përpiqen të fitojnë në një moment tjetër të afërt, duke qenë se e dinë se po merren masa jashtëzakonisht të rrepta.

Komunikimi Mitsotakis – Erdogani

Në nivelin politik, komunikimi telefonik që Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pati me Kryeministrin Kyriakos Mitsotakis të Premten në mbrëmje, duke u fokusuar tek refugjatët në dritën e zhvillimeve në Afganistan, karakterizohet si pozitiv.

Sipas informacioneve, të dy udhëheqësit pranuan se Greqia dhe Turqia përballen me të njëjtën sfidë përsa i përket mundësisë së presionit të refugjatëve.

Vihet re se të enjten, Tajip Erdogan deklaroi se Turqia nuk do të bëhet një strehë për refugjatët në Evropë.  E njëjta gjë vlen edhe për Greqinë, e cila ka marrë mjaft peshë si kufiri i jashtëm i BE -së dhe që ka njohur brenda BE -së peshën që Turqia ka pranuar, siç theksojnë burimet kompetente të qeverisë.

Sipas të njëjtave burime, të dy udhëheqësit ranë dakord mbi nevojën për të mbështetur vendet në zonën e afërt, në mënyrë që afganët të qëndrojnë sa më afër shtëpive të tyre.

Erdogan: Marrëveshja me BE -në nuk heq obligimet ndërkombëtare

Në të njëjtin qëndrim është edhe njoftimi i presidencës turke, me Erdoganin që theksoi se presioni mbi refugjatët tashmë ka arritur nivele të larta, do të rritet edhe më shumë dhe kjo situatë do të jetë një sfidë serioze për të gjithë.

Ai tha se Ankaraja “pret që Bashkimi Evropian të përmbushë sinqerisht detyrimet e tij sipas Marrëveshjes së 18 Marsit” dhe argumentoi se përcaktimi i Turqisë si një vend i tretë i sigurt nuk heq obligimet ndërkombëtare dhe pret bashkëpunim të sinqertë mbi këtë çështje.

Presidenti Erdogan vuri në dukje se nëse një periudhë tranzicioni në Afganistan nuk do të funksiononte, presioni mbi refugjatët, “i cili tashmë ka arritur nivele të larta”, do të rritej edhe më shumë dhe kjo situatë do të ishte një sfidë serioze për të gjithë./Opinion.al

 

 

Pas