Kronikë

Abuzimi me tenderin e uniformave të policisë, SPAK shpall pretencën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:52 - 03/12/21 |
Opi Nion

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit këtë të enjte ka shpallur pretencën për të akuzuarit për tenderin e uniformave të Policisë së Shtetit. Procesi është mbyllur këtë të premte për 10 të pandehurit.

SPAK ka kërkuar nga 1.5 vite burg për 9 të akuzuar, ndërsa për një kërkuar vetëm shërbim prove. Është kërkuar burg për Edlira Naqellari; Flutura Cerkezi; Ani Omuri; Klevis Hasani; Kreshnik Bejkaj; Fatmir Demneri; Mariglen Buzali; Gezim Mingaj dhe Anisa Bogdani. Ndërsa për Aurora Mullën është kërkuar vetëm shërbim prove.

Po ashtu, SPAK ka kërkuar që për 3 vite të mos ushtrojnë asnjë funksion politik. Të gjithë këta persona janë arrestuar në lidhje me tenderin 2.8 miliardë Lekë të uniformave të policisë. Arrestimet u bënë më 10 Korrik të këtij viti.

Pas