Politikë

A ua nxori “dosjen” Sali Berisha? Meta: Kjo është një sajesë e ulëtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:33 - 06/09/22 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka folur lidhur me akuzat se ka qenë bashkëpunëtor  i ish-Sigurimit të Shtetit.

Gjatë një interviste në “ABC”, Meta është pyetur lidhur me zërat se dosja mund të jetë nxjerrë nga aleati i tij politik Sali Berisha, pasi dosja më tepër mund të shërbejë se kush do ta marrë drejtimin e opozitës.

Meta theksoi se dyshime të tilla janë shpifje dhe mashtrim i nivelit të ulët , duke akuzuar kryetarin e Bashkisë së Tiranës Erjon Veliaj.

Gazetari: Zoti Meta dua t’i shkoj deri në fund kësaj çështjes së dosjes. Një kolegia jonë ka publikuar një shkrim, ku ndër të tjera thuhet se më shumë se mazhorancës, dosja mund t’i shërbejë opozitës, dhe se thuhet se gjatë kohës që shkatërroheshin dosjet, një kopje të tyre e mbante Sali berisha për ta përdorur më pas ndaj kundërshtarëve të tij politikë. A e keni këtë dosje peshqesh nga Sali Berisha?

Meta: Këto janë muhabete Erjon Veliaj, i gjithë Autoritetit i Dosjeve është një aneks i Erjon Veliajt. Unë jam Ilir Meta që jam këtu, nesër dal përballë kujtdo tjetër. Kush e di më mirë, personi që është ndaluar, që është ndjekur, apo e dika Erjon veliaj me zarat e tij tek Autoriteti i Dosjeve.

Gazetari: Ju përjashtoni betejën në opozitë?

Meta: Ju më thoni mua se Sali Berisha është në këtë nivel, këto vetëm Erjon Veliaj mund t’i bëjë. Të shkoje me teknikë operative duhet të kishe një paln që e miratonte shefi, që ishte bashkëpunëtori, operativi dhe i ndjekuri. Këto i ka sqaruar zotëria në letrën me gjithë elementë.

Pas