Aktualitet

A rrezikojmë karantinë në shtator? Tomini flet për simptomat e Deltës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:24 - 22/07/21 |
Opi Nion

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini, ka deklaruar ditën e sotme se Covid -19 do të jetë prezent prandaj sipas saj është e rëndësishme të vaksinohemi.

 “Covid-19 do jetë prezent, edhe variantet e tij do jenë prezent dhe ka gjasa që mund të qarkullojnë edhe si viruset e tjera respiratore dhe me këtë ndryshim të sjelljes e me përshtatjen që do kemi dhe një virus të ri në qarkullim, do duhet të përshtatemi edhe ne. Mbi të gjitha gjasat është shumë e rëndësishme të kemi në vaksinim të plotë”, tha Tomini.

E pyetur për variantin Delta nëse ka hyrë në vendin tonë, Tomini tha se ka elementë të dyshimtë që janë vënë re nga ISHP.

Ne kemi mëse dy javë që themi për sinjale e më pas në elemente të dyshimtë në analizat që ka detektuar ISHP. Me tu marrë kampionet e dyshuara janë dërguar në Berlin, do bëhet këmbimi i rezultateve.

Elementë sinjalistikë të diagnostikimeve laboratorike u mbështetën dhe nga të dhëna epidemiologjike kur një kkinikë më pak e zbehtë apo lëvizjet e takimet me turistë i kanë përforcuar këto sinjale të dyshimta’ tha Tomini.

Gjatë intervistës në news 24, Tomini shpjegoi edhe simptomat që ka varianti Delta i koronavirusit.

 “Sipas gjasave është një sëmunde që transmotohet përmes sperklave mban të njëjtën rutinë si covid por duhet theksuar që tansmetueshmëria është shumë herë më e lartë dhe absolutisht edhe Shqipëria s’mund të bëjë përjashtim e sipas gjasave gushti do shënojë edhe pikën e sundimit të Deltës gati në 90 % të varianteve qarkullues.

Shpesh gjejmë arsye për të specifikuar njuë gjendje klinike, që e kam nga kondisioneri, apo korentet, Delta ka shenja më të lehta klinikisht se sa covid,
ndryshoh në nivelin e shihjes e nuhatjes që nuk predominon, por temperatura, dhimbje koke janë prezente, pra shenjat e një viroze stinore apo virurseve të tjerë.
S’duhet negliozhuar për individët që e kanë kaluiar covid, apo të pavaksinuar, as dhe të vaksinuar s’duhet të neglizhojnë shenjat.

Fëmijët kanë qenë receptivë por pa shfaqur shenja madhore klinike, e njëjta tendencë shihet edhe te Delta. Nuk duhet neglizhuar asnjë shenjë klinike në asnjë grup moshë”, tha ajo.

Pyetjes nëse rrezikon të mbyllet sërish Shqipëria në shtator nëse do të ketë përhapje të varianteve të Covid-19 Tomini iu përgjigj:

Sigurisht që deri në këto momente Shqipëria ka mbajtur nivelin e masave të moderuara dhe cdo gjë është kryer në varësi të situatës epidemiologjike, indikatorëve, pozitivitetit, e njëjta linjë do mbahet edhe në vijim edhe përkundrejt Deltës që parashikohet të sundojë qarkullimin.

Çdo element përkundrejt masave shrenguese varet në varësi të prezencës së Deltës, agresivitetit, e indikatorëve matës. Janë masa që ndryshojnë, situata është dinamike. Parasahikimet janë të gjitha parashikime asgje s’është e sigurt përkundrejt situatës epidemiologjike, ekspertë ndërkombëtarë s’janë të sigurt kundrejt parashikimeve, jemi duke ndjekur të njëjtën linjë e rekomandim si gjithë shtetet e botës”./Opinion.al

Pas