-U tha në Opinion

A mund të gjykohet sërish Ramush Haradinaj? Flet juristja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:18 - 25/06/20 |
Opi Nion

“Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj nuk mund të gjykohen nga Gjykata Speciale e Kosovës lidhur me akuzat për të cilat janë gjykuar më herët nga Tribunali i Hagës”. Kështu është shprehur në emisionin “Opinion” juristja Rudina Jasini. Me një përvojë të paktën 6-vjeçare në çështjet e lidhura me gjykatën e Hagës, Jasini ka qenë gjithashtu pjesë e grupit të mbrojtjes në rastin e ish-Kryeministrit kosovar Haradinaj.

Ndërsa krahasoi rastin Haradinaj me Thaçi, Jasini tha se aktakuza për krime kundër njerëzimit nuk është një dukuri e ri, pasi e tillë ka qenë edhe në çështjen Haradinaj, edhe në çështjen Limaj dhe pothuaj në të gjitha çështjet që janë ngritur në tribunalin e Hagës.

E pyetur nga gazetari Blendi Fevziu nëse ish-Kryeministri Haradinaj apo ish-Zv. Kryeministri Fatmir Limaj që kanë marr pafajësi mund të gjykohen sërish, Jasini tha: “Neni 17 i ligjit për Gjykatën Speciale, parashikon një parim shumë të rëndësishëm që do të thotë: Askush që është gjykuar nga Gjykata e Kosovës apo në Tribunalin për ish-Jugosllavinë, nuk mund të gjykohet për të njëjtën vepër penale nga dhomat e specializuara. Pra kjo është e padiskuteshme. Nëse mund të jenë akuza të reja kjo është padiskutim perogativ e prokurosisë së specializuar./Opinion.al

Pas