Rajoni

Grenell koordinohet me BE:Nuk përfshihemi në politikën e Kosovës e Serbisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:49 - 25/06/20 |
Opi Nion

Richard Grenell, i dërguari special i SHBA, ka deklaruar se është koordinuar sot me këshilltarët e sigurisë gjermane dhe franceze. Grenell thotë se u ka bërë me dije se qasja në dialogun Kosovë- Serbi do jetë vetëm ekonomike.

I dërguari special i SHBA shprehet se Gjermania me Francën nuk do të përfshihen në politikën e Kosovës dhe Serbisë. Ai shton se shkëmbimi i territoreve nuk është diskutuar kurrë para tij.

STATUSI I RICHARD GRENELL

-Unë fola direkt me Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare gjermane dhe franceze për të koordinuar qasjen tonë të kufizuar (dhe vetëm ekonomike).

-shkëmbimet territoriale nuk janë diskutuar kurrë para meje.

-Nuk do të përfshihemi në politikën e Kosovës -Serbisë. Ne koordinojmë./Opinion.al

Pas