Politikë

A ishte në dijeni Rama për arrestimin e ish-drejtorit të RTSH-së?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:13 - 08/10/21 |
Opi Nion

SPAK urdhëroi arrestimin e ish-drejtori i RTSH-së, Thoma Gëllçin dhe tre punojësve të tjerë të këtij televizioni, pasi akuzohen për korrupsion në tendera.

Lidhur me këtë lajm, kryeministri Edi Rama është pyetur në Emisionin “Zonë e Lirë” në ishte në dijeni se Gëllçi do të arrestohej.

Kreu i qeverisë deklaroi se nuk kishte dijeni për arrestimin e ish-drejtori i RTSH-së dhe se lajmin e mori gjatë kohës që ishte në studio.

Arian Çani: SPAK vetëm pak minuta më parë paska arrestuar Thoma Gëllçin, ish-drejtorin e RTSH. Një nga eksponentët e PS para shumë viteve e ka kap SPAK. Unë nuk i di arsyet sepse… Ti ishe në dijeni Ramë?

Edi Rama: Tani po e marr vesh që jemi bashkë.

Një tender korruptiv në Radio Televizionin Shqiptar i nënshkruar në Nëntor të 2018-së, ka çuar në pranga ish-drejtorin e RTSH-së, Thoma Gëllçi dhe 3 zyrtarë të këtij televizioni. Ata janë arrestuar me urdhër të SPAK, pasi GJKKO ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me Burg’

Pas