Kryesore

Rritja e çmimit të bukës, Rama fajëson Rusinë: Vendosi taks për eksportet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:03 - 08/10/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama thotë se çmimi i bukës në vendin tonë është rritur për shkak të taksës ruse. Rama shpjegoi se Rusia është furnitori kryesor i grurit dhe miellit në Europë dhe se ka vendosur një taksë eksporti.

Kryeministri theksoi se qeveria nuk ka vendosur rritje të çmimeve, por taksa ruse shkaktoi një rritje të menjëhershme të çmimit.

 “Së pari unë mendoj që nga koha e Skënderbeut shqiptarët kurrë nuk kanë pasur problem bukën, kurrë. Të pasurit problem të bukës është fenomen vendesh që nuk kanë lidhje fare me Shqipërinë dhe historinë  e shqiptarëve. Së dyti ne kemi zgjedhur këtë sistem para 30 vitesh në këtë sistem nuk është qeveria që vendos çmimet. Këtu nuk vendos qeveria çmimet dhe çmimet rriten jo vetëm si rezultat i rritjes së tyre në burim. Se çfarë ka ndodhur me bukën? Ka ndodhur që furnitori kryesor i grurit dhe miellit, në Europë janë rusët dhe rusët kanë vendosur një taksë eksporti. Vendosja e taksës ka rritur menjëherë çmimin dhe nuk ka asnjë provë shkencore që ulja e TVSH sjell uljen e çmimit. Nuk ka. Ne me imputet bujqësore ndërhymë në TVSH për të ulur çmimin. Pati një ulje momentale pastaj menjëherë çmimi u rrit. Nga ana tjetër duhet të kuptojmë që ata që shesin nuk i ngrenë çmimet në pikën që nuk i shesin dot. Edhe tregu e bën kalkulimin e vet. Sa i përket konkretisht bukës ju duhet të dini që ne kemi prej kohësh një çmim preferencial për energjinë të mbrojtur që do të thotë që ne subvencionojmë furrat e bukës. Nga i gjen shteti këta para, që heq TVSH atje këtu e jepja këtu e atje… nga do t’i gjejë”, tha Rama./Opinion.al

Pas