Politikë

A është e keqinformuar Kim për Reformën në Drejtësi? Përgjigjet Meta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:12 - 29/05/20 |
Al Do

Presidenti Meta u pyet sot gjatë konferecës për shtyp nëse ambasadorja e SHBA, Yuri Kim është e keqinformuar mbi Reformën në Drejtësi.

Disa muaj më parë, Ilir Meta u shpreh se ish-ambasadori amerikan Donald Lu i kërkoi ndjesë se ishte i keqinformuar përsa i përket reformën në drejtësi. Debati mbi cilësinë e reformës u ringrit sërish këto ditë nga nëj deklaratë e ambasadores Kim e cila shprehu shqetësimin e saj mbi një “marrëveshje pas krahëve për të vrarë reformën në drejtësi”.

Nga ana e tij presidenti Meta e cilësoi pyetjen nëj muhabet Rilindjeje.

Jam për të folur për gjëra më të rëndësishme, këto muhabete Rilindje lërini për vend tjetër, nuk merrem më me këto histori dhe këto punë, aq më tepër me thashetheme. Jam në krye të detyrës, mbi presidentin është vetëm Kushtetuta dhe mbi atë populli. Gjithë vendet e OKB shto edhe fuqitë bërthamore nuk e detyrojnë dot presidentin të shkelë kushtetutën” tha ai. /Opinion.al

Pas