Aktualitet

Kadastra e Vlorës me drejtuese të re, e gjashta në më pak se 1 vit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:41 - 29/05/20 |
Al Do

Kadastra e Vlorës ka një drejtuese të re, e gjashta në më pak se 1 vit.

Viola Hima është komanduar në krye të këtij institucioni pas dorëheqjes së Bilal Aliajt një javë më parë.

Më 9 shtator 2019 Florian Almadhi dha dorëheqjen nga Kadastra e Vlorës pas 5 muajve në detyrë. Ai kishte kërkuar hetim për tjetërsim pronash. Në krye të Kadastrës u vendo Alteo Neziraj.

Në datën 11 shtator në këtë institucion zbarkoi anti-krimi ekonomik ndërsa 8 ditë më vonë Neziraj dha dorëheqjen. Specialistët e Krimit Ekonomik vendosën nën hetim 23 persona pasi akuzohen se kanë tjetërsuar pronën e një personi në Jalë.

Pas Nezirajt drejtimin e Kadastrës e mori Elona Hodaj, më 19 shtator. Por nuk u gjet ende qetësi pasi i gjithë bordi drejtues u insitucioni u dorëhoq më vonë dhe në krye u vendos nën drejtori Taulant Canameti. Ai qëndroi 4 muaj i komanduar në krye të Kadastrës për tu zëvendësuar më vonë me Bilbil Aliajn. Ky i fundit dha dorëheqjen një javë më parë.

Pesë drejtuesit të këtij institucion që dhanë dorëheqjen brenda pak muajsh,  e dhanë atë me pretendimin se vendimi i tyre bazohej në arsye personale dhe familjare. /Opinion.al

Pas