Bota

8 viktima nga rrëshqitja e dheut në Itali, mes tyre 3 fëmijëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:26 - 28/11/22 |
Opi Nion

Rrëshqitjet e dheut që shkatërruan një zonë në ishullin Ischia, në Itali shkaktuan tetë të vdekur, mes tyre tre fëmijë.

Sipas agjencisë së lajmeve Ansa, ekipet e kërkim-shpëtimit që po punojnë në via Celario kanë identifikuar dhe nxjerrë viktimën e tetë të përmbytjes. Bëhet fjalë për një djalë 15 vjeç të quajtur Michele Monti, vëllai i Francesco dhe Maria Tereza, trupat e të cilit u gjetën dje.

Trupat e prindërve të tyre, Gianluca Monti dhe Valentina Castagna janë ende duke u kërkuar.

Mediat italiane raportojnë gjithashtu edhe për dy të zhdukur të tjerë që me sa duket janë shoqëruesja e Eleonora Sirabella, viktima e parë e gjetur dhe e një gruaje tjetër të re.

Prefekti i Napolit, Claudio Palomba, raportoi në fund të një takimi se të plagosur  kanë mbetur 5 persona, nga të cilët vetëm njëri u transportua menjëherë në spitalin Cardarelli në Napoli por që ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Pas