Kronikë

8 orë në SPAK, zbulohet çfarë deklaroi ish-ministri Beqaj para prokurorëveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:55 - 19/07/22 |
Opi Nion

Janë zbardhur detaje të reja lidhur me dëshmin që dha për 8 orë në SPAK ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj.

Sipas “ABC”, Beqaj është shprehur para dy prokurorëve Ened Nakuçi dhe Edvin Kondoli  se “ka zbatuar të gjitha detyrimet për aq sa i lejon ligji për dhënien e koncesionit”.

Ish-ministri ka theksuar në dëshminë e tij se koncesioni është dhënë kundrejt të gjitha procedurave ligjore.

Prokurorët e kanë pyetur Beqajn nëse ka njohje me biznesmenin që fitoi tenderin me vlerë 100 mln dollarë për sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale, por ish-minsitri mohoi të ketë njohje perosnale me të.

Hetuesit konfirmojnë se Beqaj ka dhënë dëshmi si person që ka dijeni për dhënien e koncesionit dhe ndaj tij deri më tani, nuk është regjistruar ndonjë procedim penal apo hetim. Beqaj u mor në pyetje një ditë më parë, ku qëndroi për më shumë se 8 orë në SPAK.

Hetimi për sterilizimin nisi 3 vite më parë pas kallëzimit të nismës “Thurje” për akuzat e shpërdorimit të detyrës, korrupsionit dhe shkeljes së pabarazisë në tendera për këtë çështje në pyetje deri më tani janë marrë rreth 20 persona mes të cilëve ish-ministri Shëndetësisë, mjekë, dhe anëtarë të komisionit të vlerësimit të ofertave si dhe zyrtarë të tjerë të ministrisë.

Pas