Kryesore

500-700 milionë euro borxhi i ri, Tabaku: Po merret për paga dhe pensione


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:27 - 25/10/21 |
Opi Nion

Komisioni i ekonomisë po diskuton këtë paradite daljen e Shqipërisë në Eurobond, ose thënë ndryshe daljen për një hua të re, në një vlerë 500-700 milionë euro.

Ndërsa deputeët e mazhorancës e kanë konsideruar pozitiv faktin që një Shqipëria arrin të kreditohet në treg, deputetja e opozitës Jorida Tabaku tha se ekonomia nuk përfiton asgjë nga rritja e borxhit. “Po merret borxh për paga dhe pensione”, tha ndër të tjera Tabaku

“Qeveria e gjeti borxhin në 2013 në vlerën e 6.3 mld euro ndërkohë që në gjashtëmujorin e parë të vitit 2021 borxhi ka kapur vlerën e 10.29 mld euro. Nga një rritje e tillë e borxhit çfarë ka përfituar ekonomia shqiptare?! Dukshëm asgjë. Po merret borxh për paga, pensione dhe koncesione që nuk ka ndodhur kurrë më parë. Borxhi ka arritur ne 95% te PBB. Nuk duhet harruar, shtoi ajo, se Shqipëria është një nga vendet e përfshira në listën gri të Moneyval. Kjo do të ndikojë në rezultatin e nxjerrjes së Eurobondit në treg”, tha Tabaku.

Tabaku theksoi se situata e borxhit dhe manaxhimi i  tij janë trajtuar dhe nga FMN e cila e ka kritikuar qeverinë Rama për dërgimin e borxhit në shpenzime jo eficente si ato të PPP-ve./Opinion.al

Pas