-Shëndeti

5 ushqimet për një lëkurë shkëlqyese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:33 - 29/09/15 |
root

Që lëkura juaj të shkëlqejë, padyshim që ju duhet të ushqeheni sa më shëndetshëm dhe të merrni vitaminat e duhura. Ja cilat janë pesë ushqimet që ju ndihmojnë të keni një lëkurë fantastike dhe që mbi të gjitha shkëlqen:

Vaji i ullirit

Nuk duhet ta ndani asnjëherë nga tryezat tuaja vajin e ullirit. Atë duhet ta përdorni si në sallatat ashtu edhe në gatimet e tjera, sepse përmban antioskidant të nevojshëm për lëkurën tuaj.

Olive and olive oil are both rich in omega-3 fatty acids which help keep skin moisturised

Bostani

Nuk do ta besoni, por ky frut përmban shumë vitamin C, e cila nxit prodhimin e kolagjenit në lëkurën tuaj. Këshillohet gjithashtu që lëngun e tij ta pini dy ose tre herë në javë.

Watermelon is high in the carotenoid lycopene which helps to improve circulation which helps to keep your skin glowing and radiant

Shega

Është periudha e shegës kështu që konsumojeni sa më shumë, sepse është një nga frutat më fantastike për lëkurën tuaj. Studimet e ndryshme thonë se, ky frut duhet të konsumohet çdo ditë.

Pomegranate seeds were found to increase the rate of wound healing

Spinaqi

Spinaqi përmban beta karoten, lajm shumë i mirë ky prandaj duhet konsumuar sa më shumë sepse është shumë i mirë për lëkurën tuaj. Sipas dermatologëve kjo zarzavate rrit elasticitetin e lëkurës tuaj.

Spinach contains plentiful levels of magnesium to assist with lowering stress levels and chlorophyll to help the body cleanse and alkalise

Frutat e pyllit

Boronicat, manaferrat, luleshtrydhet, janë jo vetëm të shkëlqyera për sëmundjet e zemrës, por edhe për një lëkurë të shëndetshme. Prandaj është mirë ti konsumoni sa më shumë.

These berries are packed full of antioxidants, are incredibly nutrient dense and the perfect immune boosters

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas