Aktualitet

5 urdhër-arrestet për punonjësit e IT-së në Administratën Publike, zbulohen emratBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:11 - 30/11/22 |
Opi Nion

Janë zbuluar emrat e 5 punonjësve të Departamentit të Administratës Publike (DAP)-it për të cilët janë lëshuar 5 urdhër-arreste ditën e sotme lidhur me sulmet kibernetike pas të cilave fshihet Irani.

Sipas gazetares Klodiana Lala bëhet fjalë për, Rudina Llagami, Albi Gjeka, Altin Sallaku, Alketa Sulo dhe Igli Lubonja.

Mësohet se hakerat kanë shfrytëzuar aksesin që ka sistemi i IT-së së DAP në databaza-t që janë hackeruar.

Në një njoftim për mediat, Prokuroria e Tiranës bëri me dije se ndaj punonjësve të mësipërm kërkohet masa e sigurisë “Arrest shtëpie”. Punonjësit e IT-së akuzohen për veprën penale ‘shpërdorim detyre”.

Organi i akuzës bën me dije se stafi IT duhet të kishte vepruar në përputhje me Rregulloren e Sigurisë së  Informacionit dhe Rregulloren e Brendshme të AKSHI-it duke kërkuar informacion dhe duke u azhornuar me antiviruset më të fundit të sistemit. Sipas prokurorisë, nëse kjo do të kishte ndodhur atëherë do ishte zbuluar në sistemet e tyre virusi i cili ka hyrë fillimisht tek administrata.al në mënyrë që të bëhej e mundur neutralizimi i tij pa prekur sistemin e AKSHI-t.

Kujtojmë se Irani sulmoi sistemet dhe faqet qeveritare në vendin tonë në korrik, ndërsa në shtator sistemin TIMS dhe ato të policisë. Sakaq, qeveria shqiptare ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin dhe largoi ambasadën iraniane nga vendi ynë.

Pas