Aktualitet

5 të arrestuar dhe 4 në kërkim, si ndodhi atentati ndaj ish-prokurorit Arjan NdojBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:17 - 20/01/23 |
Opi Nion

SPAK arrestoi pesë persona ndërsa shpalli në kërkim katër të tjerë të përfshirë në atentatin ndaj ish-prokurorit Arjan Ndoj, ngjarje e ndodhur më 1 nëntor të vitit 2019.

Policia njoftoi që zhvilloi  kontrolle në 11 banesa në tre qytete Tiranë, Durrës dhe Fushë-Krujë.

Mësohet se të arrestuarit janë: Bashkim Haxhija, Marsel Decka, Endrit Sinani, Genti Ndërjaku alias Kili Ndërjaku, Juljan Pjetri.

Ndërsa personat e shpallur në kërkim janë: Julian Meçaj, Plaurent Dervishaj, dhe nipi i deputetit të PS,  Ramazan Rraja.

Po si ndodhi atentati ndaj ish-prokurorit Arjan Ndoj?

Më 1 nëntor të vitit 2019 në autostradën Tiranë-Durrës në afërsi të mbikalimit të Shkozetit iu bë atentat ish-prokurorit Arjan Ndoj. Ky i fundit ishte në automjet me Landi Muharremin të njohur ndryshe si i foti i “Sukthit” dhe me shoferin Andi Maloku.

Drejt automjetit me të cilin ata po udhëtonin u qëllua me breshëri automatiku nga një tjetër automjet. Pas breshërisë së plumbave makina doli nga rruga, ndërsa të plagosurit u transportuan me makinë private.

Në spital humbi jetën shoferi i prokurorit, Andi Maloku 30 vjeç, i cili kishte marrë një plumb në gjoks dhe nuk mundi t’i mbijetonte plagëve.

Ndërsa prokurori Arjan Ndoja dhe Landi Muharremi arritën t’iu shpëtonin plumbave.

Pas