Aktualitet

“Xhaçka ka inkriminuar kunatën amerikane si ortake”, Berisha: Vendi i saj është në burgBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:40 - 20/01/23 |
Opi Nion

Kreu i PD, Sali Berisha, në konferencën e përjavshme për mediat ka vijuar akuzat në drejtim të ministres Olta Xhaçka, mandati i të cilës si deputete është çuar për gjykim në Gjykatën Kushtetuese nga opozita, pasi bashkëshorti i saj është shpallur investitor strategjik nga qeveria.

Berisha tha se Xhaçka me bashkëshortin e saj ka shkelur nenin 70-të të Kushtetutës duke marrë statusin e investitorit strategjik.

Sipas tij, ministrja e ka vendin në burg.

“Lufta kundër korrupsionit shkon drejt shuarjes përfundimtare. Unë para jush kam denoncuar një presion të jashtëzakonshëm që mafia e Edi Ramës, Olsi Ramës, Artan Gaçes, Olta Xhaçkës dhe Amant Josifit po bëjnë në Gjykatë Kushtetuese për të shpëtuar mandatin e një mafiozeje të pashoqe, siç është Olta Xhaçka.

Olta Xhaçka, duke përdorur pushtetin, lidhjet e saj me klanin e Rama, lidhjet e kahershme, se janë vërsulur Olsi, Edi, Artani, Josifi për të mposhtur Gjykatën Kushtetuese.

Një akt që do përbënte një akt të vërtetë ndaj Kushtetutës dhe goditje mëshire për luftën kundër korrupsionit.

Çfarë thotë neni 70 i Kushtetutës: deputetët nuk mund të kryejnë asnjë aktivitet fitimprurës që buron nga pasuria e shtetit. Olta Xhaçka me burrin e vet, kanë fituar statusin 5 mln të investitorit strategjik.

Olta Xhaçka ka inkriminuar kunatën e saj amerikane si ortake në këtë aferë.

Olta Xhaçka me këto veprime e ka vendin në burg dhe vetëm në burg. Dhe tani kërkon të shpëtojë.

Gjykata Kushtetuese në këtë rast, ka kazusin më të qartë dhe pikërisht për përpjekjen që bën parlamenti për të shkelmuar Kushtetutën, ajo duhet t’i dalë zot Kushtetutës.

Të mendosh se të shpëtojë Olta, pse Edi Rama nuk lejoi të vinte në parlament kërkesa, nuk ka tallje më të madhe me qytetarët, nuk ka dëshmi më flagrante të implikimit direkt të Edi Ramës, por edhe atyre që mund të mendojnë se do gjykojnë në këtë mënyrë.

Ky nen është një nen i artë në Kushtetutën e Shqipërisë. Nëse bie ky nen, bie çdo gjë në luftën kundër korrupsionit në këtë vend dhe mbetet vetëm vrulli, urrejtja dhe guximi i qytetarëve ndaj këtyre kriminelëve”-tha Berisha./Opinion.al

Pas