Rajoni

5 refugjatë vriten me thikë në kampin grek


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:18 - 11/06/20 |
Opi Nion

Është rënduar situata në kampin e refugjatëve në ishullin Lesbos, në Greqi.  Mësohet se pesë persona kanë humbur jetën, mes të cilëve një grua, pasi janë qëlluar me thikë.

Daily Mail shkruan se situata është e rëndë brenda kampit, ku jetojnë të paktën 17 mijë refugjatë.

Muhamedi, një nga refugjatët e këtij kampi shprehet se situata përkeqësohet çdo ditë edhe më shumë.

Siriani ka mbetur i bllokuar në Moria së bashku me gruan e tij shtatzënë dhe vajzën e tyre të vogël, prej 7 muajsh, shkruan Daily Mail.

“Ne jemi të frikësuar për fëmijët tanë. Thuajse çdo natë ka përleshje me thika”, tregon ai. Dy persona janë vranë me thikë në qendër të Mytilene dhe shpesh banorët vendas kanë ngritur shqetësimin e tyre për mungesën e policisë në kamp. Shpesh, konfliktet nisin mes grupeve etnike nga Afganistani dhe atyre nga Taxhikistani.

“Dje, disa persona erdhën në çadrën tonë duke pyetur nëse jemi Hazara apo Taxhik. Ne nuk i përkasim asnjë grupi dhe tashmë të dy palët na konsiderojnë si armiq”,-tregon një grua.

Qeveria greke kishte planifikuar të zhvendoste mbi 2300 persona na shtete të tjera të BE-së, por operacioni ka ngecur për shkak të pandemisë./ Opinion.al

Pas