Life Style

5 gjërat që nuk duhet të bëni kur jeni të lodhur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:07 - 15/04/22 |
Opi Nion

Mos bëni ushtrime me intensitet të lartë. Kur ndiheni të plogësht, nuk ka arsye për të shkuar në palestër dhe për të ngritur pesha. Nëse fokusoheni në biçikletë, ose eliptike, e cila është e vështirë të shkaktojë lëndim. Sepse kur ndiheni të lodhur, jeni më të prirur ndaj lëndimeve, veçanërisht të shpinës.

Shmangni kafeinën disa orë para gjumit. Kafeja mund të duket si pija më e mirë kur ndiheni të lodhur. Por mbani në mend se pirja e kafesë mund të ndikojë në aftësinë tuaj për të fjetur gjatë natës. Edhe kjo ndodh sepse kafeina stimulon nervat në tru dhe ju mban zgjuar.

Mos debatoni me partnerin tuaj. Kur jeni të lodhur dhe të përfshirë në një mosmarrëveshje, ajo mund të përshkallëzohet shumë shpejt pa asnjë arsye. Mungesa e gjumit e bën më të vështirë kontrollin e emocioneve. Ju gjithashtu keni më shumë gjasa të keqinterpretoni qëllimet e partnerit tuaj sepse nuk mund të lexoni me saktësi shprehjet e fytyrës. Lodhja në përgjithësi errëson trurin, kështu që ju nuk mendoni aq qartë sa do të bënit kur pushoni.

Mundohuni të mos e teproni. Studimet kanë treguar se mungesa e gjumit e shtyn trurin të dëshirojë ushqime të yndyrshme dhe me kalori. Kur ndiheni të lodhur trupi dëshiron të çlirojë hormonin dopaminë, i cili shkakton kënaqësi, kënaqësi dhe eufori dhe kjo shpesh çon në konsumimin e ushqimeve jo të shëndetshme. Por ju duhet t’i rezistoni çokollatës tuaj të preferuar dhe të zgjidhni një vakt të ekuilibruar me proteina, perime dhe drithëra.

Mos u përpiqni të vlerësoni se sa të lodhur jeni vërtet. Privimi i gjumit është i vështirë për t’u vlerësuar dhe shpesh mund t’ju çojë në rrugë të gabuar dhe t’ju bëjë të ndiheni më pak të lodhur. Kjo mund t’ju bëjë të bëni një punë që normalisht nuk duhet ta bëni dhe ta përfundoni me shumë gabime. Pra, herën tjetër mos u përpiqni të matni sa të lodhur jeni, thjesht pranoni lodhjen që ndjeni dhe pushoni.

Pas