Aktualitet

3500 paund, si shiste banda shqiptare dokumente të falsifikuar në rrjete socialeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:00 - 25/07/22 |
Opi Nion

Një bandë kontrabandistësh shqiptarë që shisnin dhe falsifikonin pasaportat e Mbretërisë së Bashkuar në internet për 3,500 paund janë zbuluar pas një investigimi të medias britanike “Daily Mail”.

Media britanike bën me dije se autorët përdorin rrjetet sociale për t’iu shitur klientëve nga e gjithë bota pasaporta dhe shërbime të tjera, pa u frikësuar nga ligji.

Konkretisht bandat përdorin fotografitë e Mbretërisë së Bashkuar dhe Pallatit Buckingham në mediat sociale për të reklamuar pasaporta, të cilat përfshijnë çipa biometrikë të cilësisë së lartë, të nevojshme për të kaluar kontrollet kufitare të Mbretërisë së Bashkuar.

Falsifikimet përmbajnë filigranë, hologramë dhe veçori sigurie fluoreshente të dukshme vetëm nën dritat ultravjollcë gjatë kontrolleve në skanerët e aeroportit.

Në artikull “Daily Mail” përshkruan se si u zbulua e gjithë skema. Ishte një gazetar i infiltruar, të cilit një shtetas shqiptar që jeton në Mbretërinë e Bashkuar i ofroi një pasaportë britanike të falsifikuar për 3,500 £ dhe një pasaportë të BE-së , e cila mund të përdoret gjithashtu për hyrje të paligjshme në MB për vetëm 2,000 £.

Trafikanti shqiptar tha se: “Shumë njerëz erdhën në këtë mënyrë. Çfarëdo që ju pëlqen? Ju pëlqen frëngjishtja? Ju pëlqen britaniku? Ju pëlqen italishtja? Gjithçka e kemi”.

Ndërkohë, një tjetër falsifikues i pasaportave reklamon përmes videove në TikTok, tregon një film vizatimor ku Mbretëresha e Anglisë shfaqet duke shkelur syrin. Një mesazh në gjuhën shqipe thotë: ‘Të kontaktojë kushdo që është i interesuar për pasaporta evropiane të përshtatshme për të kaluar në Angli.

Gazetari i Mail, duke u paraqitur si dikush që shpreson t’i marrë të afërmit në MB një pasaportë – kontaktoi shefin e bandës ‘Nic’ i cili qeshi dhe e përshëndeti gjatë një videotelefonate nga shtëpia e tij në Shqipëri. Ai e vuri në kontakt gazetarin me kushëririn e tij, i cili tha se tani jeton në Birmingham pasi mbërriti me një pasaportë false.  Shqiptari tha se kushëriri i tij në Shqipëri ishte një operator ‘serioz’ dhe se kishte bërë pasaporta false që përmbanin çipa biometrikë për t’u siguruar që do të kalonin skanerët e sigurisë. Ai shpjegoi se në mini-çip janë të gjitha informacionet duke përfshirë emrin, kombësinë, datën e lindjes, sa i gjatë jeni dhe mbiemrin.

Një tjetër falsifikues reklamon “pasaportat më të reja në treg me të gjitha elementet e sigurisë” përmes një grupi në shërbimin e mesazheve Telegram.  Postimet përfshijnë një video të një pasaporte të rreme në Mbretërinë e Bashkuar të një gruaje duke u bërë dhe skanuar përmes një kompjuteri, me një mbishkrim: “Pasaportë angleze me çipa dhe të dhëna të cilësisë super të lartë që shfaqen në sistem”. Autorët i thanë gazetarit të infiltruar se pasaportat e Mbretërisë së Bashkuar janë në çmim dhe shiten për 3,500 £, plus tarifat e dorëzimit.  Mashtruesit po shesin pasaporta evropiane për 2,000 £ – duke theksuar se versionet e rreme sllovene janë të njohura.

Në një tjetër video, një anëtar i bandës postoi një fotografi të një pasaporte false sllovene dhe një kartë imbarkimi me të njëjtin emër për një fluturim të Ryanair nga Spanja në Stansted më 31 dhjetor, me komentin: ‘Oferta e Vitit të Ri’.  Ndërkohë, klienti i kësaj bande shqiptare tha se pasaporta e tij ishte kontrolluar me kujdes në aeroport, duke përfshirë një skanim kompjuterik, por doli në rregull.

Kur “Daily Mail” kontaktoi mashtruesit duke u paraqitur si një klient i mundshëm me bazë në MB, shqiptari u prezantua si”Jimmy”, dhe i tha gazetarit në një telefonatë përmes WhatsApp-it se ai fillimisht hyri në Mbretërinë e Bashkuar dhjetë vjet më parë duke përdorur një pasaportë false dhe tani jeton në Luton. Ai dha një udhëzues hap pas hapi se si të përdorni një dokument të rremë.

Banda gjithashtu reklamon patentë shoferi të rreme në Mbretërinë e Bashkuar dhe viza britanike. Ai tha se mund të prodhonte certifikata të lindjes, martesës dhe Covid. Një grup tjetër, i titulluar pasport.idcard.albania me më shumë se 3000 ndjekës, poston video që tregojnë një avion për në Angli dhe pamjet e një pasaporte false ku thuhet: “Kalimi në Angli me pasaporta ndërkombëtare, super çmim, super i shpejtë.

Dhe një faqe në Instagram përmban fotografi me një mesazh në biografi që thotë: ‘Ne ofrojmë pasaporta të cilësisë së lartë, karta identiteti ose leje drejtimi të BE-së për të shkuar në MB ose për t’u përdorur në BE.’ Ajo ofron paketa duke përfshirë një kartë identiteti dhe patentë drejtimi për 800 £ dhe një pasaportë, kartë identiteti dhe patentë drejtimi për 2,000 £. Ai shton: “Dokumentet janë me cilësi të lartë… prodhuar në Irlandë”.

Pasaportat e rreme shmangin zbulimin, sepse besohet se ato nuk kontrollohen automatikisht në bazën e të dhënave të pasaportave origjinale.

“Ky është një konfirmim tronditës i sofistikimit me të cilin kriminelët tani po kryejnë tregtinë e tyre të falsifikimit. Ideja që dikush mund të blejë një pasaportë të falsifikuar britanike për 3,500 £ tregon për mungesën e sigurisë kufitare të Mbretërisë së Bashkuar. Nëse qeveria nuk merr seriozisht zbatimin e ligjit dhe kontrollin e kufirit, ky kërcënim ka potencial të rritet, me rrezik për familjet në Mbretërinë e Bashkuar”, tha Dr Ben Greening, nga Migration Watch UK.

 

 

 

 

 

 

Pas