Bota

32 gazetarë janë vrarë që nga fillimi i luftës në UkrainëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:26 - 06/06/22 |
Opi Nion

Gjithsej 32 gazetarë janë vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, tha nënkryetari i Këshillit Suprem të Ukrainës.

Oleksandr Korniyenk ka nderuar personelin e medias që kanë humbur jetën, duke thënë: “Ne e çmojmë kujtimin e tyre”.

Ai shtoi: “Guxim dhe forcë për të gjithë ata që mbrojnë Ukrainën në frontin e informacionit. Faleminderit për punën tuaj.”

Gjatë muajit të parë të pushtimit rus, dy gazetarë u vranë kur zjarri i artilerisë shënjestroi një ekip të kanalit televiziv amerikan Fox News.

Ata ishin Pierre Zakrzewski, një kameraman 55-vjeçar dhe Olexandra Kuvshynova, një gazetare ukrainase 24-vjeçare që punonte për Fox News.

Pas