Bota

31gushti vija e kuqe/Talebanët:Pasoja nëse SHBA vonon tërheqjen e trupave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:12 - 23/08/21 |
Opi Nion

Talebanët nuk do të lejojnë një shtyrje të afatit të evakuimit të qytetarëve afganë. Ata kanë paralajmëruar se do të ketë pasoja nëse SHBA-ja dhe Britania e Madhe do të zgjasin afatin për tërheqjen e trupave nga Afganistani.

Në një intervistë për mediat e huaja zëdhënësi i Talibanëve, Dr Suhail Shaheen ka thënë: 31 gushti i deklaruar nga Presidenti Biden është vija e kuqe. Ata kanë deklaruar se do të tërheqin të gjithë forcat ushtarake. Prandaj nëse ata shtyjnë afatin do të thotë që ata po zgjasin pushtimin dhe nuk ka nevojë për këtë”

Ai ka shtuar “Nëse SHBA e Britania e Madhe kërkojnë më shumë kohë për evakuim përgjigjja është JO. Ose do të ketë pasoja”

Kjo deklaratë vjen pas kërkesës së Boris Johnson, i cili i kërkoi Joe Biden të zgjasë afatin e tërheqjes së trupave amerikane për të lejuar më shumë njerëz të largohen nga sundimi i terrorit të talebanëve.

Ndërkohë, në aeroportin ndërkombëtar të Kabulit vijon kaosi. Njerëzit po tentojnë të largohen nga Afganistani për t’i shpëtuar jetës nën sundimin e grupit militant.

Pas