Aktualitet

270 000 fëmijë do të kontrollohen nga sytë! Qeveria nis depistimin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:28 - 20/04/22 |
Opi Nion

Në një dalje për mediat pas mbledhjes së qeverisë Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu deklaroi se ministria që ajo drejton do të fillojë një program për kujdesin e fëmijëve sa i përket shikimit.

Manastirliu bëri me dije se Qeveria shqiptare ka miratuar paketën e programit Kombëtar për kujdesin e shikimit të fëmijëve nga i cili përfitojnë  270 mijë fëmijë nga të porsalindurit deri në fëmijët e moshës 14 vjeç.

Ministrja tha se shikimi ka një rendësi të veçantë sa i përket ecurisë së fëmijëve në shkollë.

“Qeveria shqiptare ka miratuar paketën e programit Kombëtar për kujdesin e shikimit të fëmijëve. Do të sigurojmë kujdesin e shikimit të fëmijëve që te të porsalindurit deri në fëmijët e moshës 14 vjeçare. Do të ketë një strukturim të depistimit të kontrollit të syve për të gjithë fëmijët. Prek më shumë se 270 mijë fëmijë. Ne kemi për synim që gjatë gjithë ciklit të jetës të kujdesimi për fëmijët kudo ku janë. Ndaj programi i kujdesit të shikimit të fëmijëve vjen si një program në kuadër të politikave tona universale për përkujdesin, mirë rritjen dhe zhvillimin e fëmijëve. Shikimi ndikon në përqëndrim dhe në rendiment në shkollë. Ndaj është i rëndësishëm që ky program të aplikohet menjëherë. ”-tha Manastriliu.

Pas