Rajoni

27 viktima nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut gjatë 24 orëveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:31 - 27/01/22 |
Opi Nion

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve ka regjistruar 27 viktima nga COVID-19, si dhe 1,861 të infektuar nga  5,446 testime të kryera.

Numri i përgjithshëm i personave që kanë humbur betejën me COVID-19  na shtetin fqinj ka arritur në 8,312 persona.

Institutit i Shëndetit Publik në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar edhe për 7,273 persona të shëruar, që paraqet shifër rekord të të shëruarve. Numri i rasteve aktive me të dhënat e reja është 16,442 persona.

Ndërkohë, qeveria në Maqedoninë e Veriut ka miratuar propozimin e Shtabit të Krizës që periudha e izolimit nga varianti Omicron të shkurtohet për tre ditë.

Sipas vendimit, personat e sëmurë me koronavirus nga 10 ditë izolim do të mbahen në 7 ditë ngaqë virulenca e variantit Omicron tashmë nuk përbën rrezik për jetë, sipas Komisionit për Sëmundje Infektive.

Qeveria maqedonase ka miratuar edhe propozimi i Komisionit që mësimin në arsimin fillor dhe të mesëm, më 1 shkurt të nis me prani fizike, njëjtë sikur edhe në gjysmëvjetorin e parë./ Opinion.al

Pas