Rajoni

25 vite nga masakra,Srebrenica varros 9 viktimat e identifikuara së fundi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:25 - 11/07/20 |
Opi Nion

Bosnja kujton sot më shumë se 8,000 burrat dhe djemtë që u vranë nga forcat serbe në Srebrenicë 25 vite më parë, në maskrën e shpallur zyrtarisht si gjenocid, drejtuar nga gjenerali serb Ratko Mladic.

Kjo ngjarje shënon vrasjen më të madhe masive në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Përkujtimi këtë vit vjen duke respektuar masat e vendosura nga pandemia e covid-19. Përveç familjarëve të 9 viktimave, eshtrat e të cilëve do të varrosen sot në ceremoni, është vendosur një numër limit i personave të pranishëm.

Është fjala për viktimat e masakrës së 25 viteve më parë, të cilët kanë arritur të identifikohen vetëm gjatë 12 muajve të fundit. Ata janë zbuluar në një nga 70 varrezat e përbashkëta të Bosnjës. Më i riu mes atyre që varrosen sot, ishte Salko Ibisevic i cili në 1995 ishte 23 vjeç, ndërsa më i moshuari  ishte 70-vjeçari Hasan Pezic./Opinion.al

e

Pas