Aktualitet

25.8 kg kokainë nga Ekuadori në Turqi, arrestohen 2 shqiptarëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:51 - 09/01/23 |
Opi Nion

25.8 kilogramë kokainë janë sekuestruar në një operacion të kryer nga autoritetet turke në një port në Aliaga.

Sipas mediave të huaja për ngjarjen janë arrestuar dy të dyshuar një shqiptar dhe një kosovar.

Sipas deklaratës së ministrisë turke, ekipet e Shtabit Rajonal Aliağa të lidhura me Drejtorinë e Kontrabandës dhe Inteligjencës Doganore të Izmirit gjetën si të dyshimtë një kontejner që vinte nga Ekuadori në Turqi përmes detit.

Kontejneri u dërgua për skanim me rreze x. Si rezultat i skanimit,  por edhe kontrollit me qen dhe dedektorë, u konstatua lënda narkotike e llojit kokainë.

Në kuadër të hetimeve u ndaluan shtetasi shqiptar me inicialet A.S., dhe shtetasi kosovare inicialet  B.L.

Pas