Bota

Rusia: Furnizimi i ukrainasve me armë nga Perëndimi vetëm sa do t’u zgjasë vuajtjetBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:12 - 09/01/23 |
Opi Nion

“Furnizimi i Ukrainës me armë nga Perëndimi vetëm sa do ta shtojë dhimbjen dhe vuajtjen për vendasit.” Kështu është shprehur të hënën zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Ndërsa komentonte vendimin e Francës për të dorëzuar automjete të blinduara luftarake në Ukrainë, Peskov tha se nuk ka kuptim të flitet vetëm për furnizimet franceze, pasi sipas tij, Evropa kolektive, SHBA dhe NATO kanë pompuar dhjetëra miliarda dollarë në Ukrainë përmes furnizimit me armë.

“Dorëzimet mund t’i shtojnë dhimbje popullit ukrainas, të zgjasin vuajtjet e tij. Por nuk mund të ndryshojnë rrënjësisht asgjë në Ukrainë. Këto furnizime nuk janë në gjendje të pengojnë arritjen e qëllimeve të operacionit special ushtarak,” tha Peskov.

Kujtojmë këtu se Moska i është referuar vazhdimisht pushtimit të Ukrainës si një “operacion special ushtarak”.

Ndërkohë, Gjermania aktualisht nuk ka plane për të dorëzuar tanket Leopard 2 në Ukrainë, por po përgatitet të dërgojë deri në 40 tanke luftarake të këmbësorisë Marder.

Ushtria gjermane, Bundeswehr, është gati të fillojë trajnimin e ushtarëve ukrainas. Dhe javën e kaluar, Presidenti i SHBA-së,  Joe Biden pohoi se Shtetet e Bashkuara do të furnizonin Ukrainën me automjete luftarake Bradley, si pjesë e një pakete të re ndihme për sigurinë për vendin.

Paketa prej gati 3 miliardë dollarësh është ndër paketat më të mëdha të pajisjeve ushtarake të dërguara nga Pentagoni në Ukrainë që nga fillimi i luftës. Ajo vjen ndërsa Ukraina përgatitet për luftime intensive në pranverë, ndërsa moti ngrohet.

Rreth 10 take në Ukrainë pritet të dërgojë edhe Britania e Madhe.

Pas