Sport

VIDEO/ Futbollistët dhunojnë njëri-tjetrin me grushte gjatë ndeshjesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:17 - 09/01/23 |
Opi Nion

Duhet të ishte një ditë e shënuar dhe në fakt ashtu ndodhi, por për arsyet e gabuara. Një takim miqësor, për të kujtuar 50-vjetorin e krijimit të një klubi në Kosta Rika, u shndërrua në një ndeshje të mirëfilltë të “arteve marciale mikse”, pasi lojtarët e dy skuadrave nisën të ziheshin duke u goditur me grushte dhe shkelma.

Skenat kaotike ndodhën të dielën, pas vetëm 26 minutash lojë. Për të kujtuar krijimin prej gjysmë shekulli të skuadrës Guanasteca, u zhvillua derbi me Liberia.

Të dy skuadrat janë nga e njëjta krahinë dhe të dyja luajnë në kategorinë e parë, kështu që rivaliteti është tepër i madh.

Në videot e publikuara nga mediat lokale shihen lojtarët që rrihen me njëri-tjetrin, çka detyroi arbitrin të ndërpriste takimin dhe ta riniste nga pjesa e dytë.

Ndeshja më pas përfundoi në barazim 3-3, por e gjithë vëmendja u përqendrua te sjellja e lojtarëve, të cilët u quajtën “turpi i kombit” për atë që kishin bërë.

Pas