-Kulturë

1953/ Vendimi i vështirë i Omer Nishanit dhe burgosja e tij


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:30 - 20/10/19 |
Opi Nion

 Aurenc Bebja-“Paris-presse” ka botuar, të enjten e 5 marsit 1953, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me vendimin e vështirë të marrë nga Omer Nishani, gjatë kohës kur ai ishte president i Presidiumit të Republikës Popullore Shqiptare.

Thuhet se Presidenti i Shqipërisë është praktikisht i burgosur në Tiranë

Sipas “Shqiperia”, organ i Komitetit Kombëtar të Shqipërisë së lirë, z. Omer Nishani, President i Presidiumit të Republikës Popullore Shqiptare, është praktikisht i burgosur i Qeverisë së Tiranës.

Disa muaj më parë, ai u detyrua të urdhërojë dëbimin e gruas së tij, me origjinë izraelite, nga pallati presidencial. Që atëherë, zonja Nishani jeton, nën arrest shtëpiak, në një hotel në periferi të kryeqytetit, dhe burri i saj nuk lejohet ta vizitojë atë. Ajo akuzohet se ka “mbajtur marrëdhënie me elementë reaksionarë të Tiranës”.

https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-presse-1953-vendimi-i-veshtire-i-omer-nishanit-presidentit-te-presidiumit-te-republikes-popullore-shqiptare-dhe-burgosja-e-tij/

Pas