Bota

Përplasje mes protestuesve dhe policisë në Hong Kong


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:33 - 20/10/19 |
Opi Nion

Policia në Hong Kong-ut ka hedhur gaz lotsjellës ndaj qytetarëve të cilët protestojnë për muajin e katërt pro-demokracisë.

Policia u ka bërë thirrje protestuesve të shpërndahen, ndërsa protestuesit kanë sulmuar stacionin policor me bombola gazi si dhe kanë shkaktuar dëme në disa biznese.

Hong Kongu po përballet prej katër muajsh me protesta të dhunshme, që konsiderohet kriza më e madhe politike në vend që nga çlirimi prej kolonisë britanike më 1997.

Kjo krizë po ashtu konsiderohet sfida më e madhe për presidentin Xi Jinping që kur mori pushtetin. Bejingu zyrtar ka mohuar ndërhyrjet në lirinë e Hong Kongut derisa presidenti Xi është zotuar të prishë çfarëdo tentimi për të ndarë Kinën.

Protestat si pikënisje muaj më parë patën një projektligj që do të mundësonte ekstradimin e personave në gjykatat e kontrolluara nga Partia Komuniste. Që nga atëherë protestat janë rritur duke u kthyer në një lëvizje pro-demokracisë.

Pas