-Kulturë

1931/ U vra në atentatin ndaj mbretit Zog, ceremonia mortore e Topallajt


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:41 - 31/03/20 |
el ida

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Mars 2020

“Excelsior” ka botuar, të enjten e 26 shkurtit dhe 12 marsit 1931, dy shkrime në lidhje me personin e mbetur të vrarë në atentatin që iu bë asokohe mbretit Zog në Vjenë, të cilët, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

Viktima e atentatit kundër mbretit Zog në Vjenë

E enjte, 26 shkurt 1931, fq. n°6

“Major (Llesh) Topallaj (foto)

Ne kemi folur për sulmin në Vjenë kundër Mbretit Zog nga refugjatët shqiptarë. Ky është major Topallaj, marshalli i Oborrit Mbretëror, i cili u vra.”

Ceremonia mortore e major Topallajt, ndihmësit të mbretit Zog

E enjte, 12 mars 1931, fq. n°6

“Viktimë në atentatin e Vjenës ndaj mbretit Zog të Shqipërisë, major Topallaj u vra nga agresorët e tij. Trupi i pajetë u dërgua në Tiranë, ku u mbajt një ceremoni mortore madhështore.”

Nga Aurenc Bebja, Francë, Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania ,: https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1931-ceremonia-mortore-madheshtore-e-major-topallajt-i-cili-u-vra-ne-atentatin-ndaj-mbretit-zog-ne-vjene-fotografite/

Pas