Bota

1200 të vdekur në Mariupol, Zelensky:Fëmijë të mbetur nën rrënojat e maternitetit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:18 - 09/03/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka reaguar pas bombardimit të maternitetit të qytetit port Mariupol, i cili u  shkatërrua tërësisht nga granatimet ruse.Ai është shprehur se fëmijët janë bllokuar nën rrënojat dhe ndau një video tronditëse që ilustron shkallën e shkatërrimit.

“Edhe për sa kohë bota do të injorojë terrorin?” tha ai. “Mbyllni qiellin tani! Ndaloni vrasjet!””Ju keni fuqi, por ju duket se po humbni njerëzimin”.Më parë, nënkryetari i bashkisë së Mariupol pretendoi se 1200 njerëz kanë vdekur në qytet.

 

Pas