-Shëndeti

12 rregullat për të parandaluar kancerin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:19 - 12/09/15 |
root

Kodi europian kundër kancerit, i cili është miratuar nga Komisioni Europian ka publikuar një sërë rregullash dhe këshillash për të gjithë qytetarët europian. Këtë rekomandime që vijnë nga mjekët europian, shërbëjnë për të parandalur rrezikun e  kësaj sëmundje të rëndë. Ja cilat janë ato:

 1. Mos pini duhan
 2. Mos pini duhan në shtëpi
 3. Mbani një peshë trupore
 4. Bëni aktivitet fizik çdo ditë
 5. Zgjidhni një dietë të shëndetshme
 6. Minimizoni alkoolin
 7. Mos qëndroni gjatë në diell (kryesisht gjatë periudhës së plazhit)
 8. Mbrohuni nga objektet që kanë rreze kancerogjene
 9. Kontrolloni oxhakun e shtëpisë
 10. Gratë duhet të ushqejnë fëmijët me gji
 11. Sigurohuni që fëmijët ti keni të vaksinuar
 12. Kontrollohuni herë pas here te mjeku

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

  Pas