Bota

101-vjeçarja mposht Covid për herë të dytë,i mbijetoi edhe gripit spanjoll


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:49 - 29/11/20 |
Opi Nion

Një rast i jashtëzakonshëm është cilësuar ai i gjyshes Maria në Itali, për të cilën ka shkruar madje edhe presidenti i rajonit të Lombardisë Attilio Fontana.

E moshuara është prekur për herë të dytë nga koronavirusi dhe ka arritur të mbijetojë. Ajo ndodhet tashmë në spitalin e Sondrios, ndërkohë që rasti është bërë publik në faqet lokale të gazetës Corriere della Sera.

“Gjyshe Maria e lindur në vitin 1919, është një e mbijetuar e gripit spanjoll. Ajo u martua gjatë Luftës së Dytë Botërore. Tashmë u përball me Covid. Është një prej rasteve të rralla në botë, që e mposhti jo një herë, por dy. Pozitive për të herë të parë në pranverë ajo rezultoi sërish pozitive me pak temperaturë në shtator”, ka shkruar në rrjetet sociale presidenti i Lombardisë, duke i dërguar përshëndetjet e tij gjyshes 101-vjeçare./Opinion.al  

Pas