Bota

100 mijë raste Covid në 18 ditë,Afrika nën rrezikun e një shpërthimi masiv


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:57 - 13/06/20 |
Al Do

Organizata Botërore e Shëndetit ka paralajmëruar se pandemia e koronavirusit po përhapet shpejtë në Afrikë, pasi kontinenti regjistroi 200,000 raste në fillim të kësaj jave.

Duke folur në një video konferencë në Gjenevë të enjten, Matshidiso Moeti, drejtoresha rajonale e OBSH-së për Afrikën, tha: “U deshën 98 ditë për të arritur në 100,000 rastet e para, dhe vetëm 18 ditë për të kaluar në 200,000 raste . ” Afrika deri më tani ka regjistruar 5,635 vdekje.

“Edhe pse këto raste në Afrikë përbëjnë më pak se 3% të totalit global, është e qartë se pandemia është duke u përshpejtuar.”

Afrika e Jugut është vendi më i prekur nga kontinenti, me më shumë se një të katërtën e të gjitha infeksioneve. Por shumica e vendeve kanë më pak se 1.000 infeksione, tha Moeti, dhe Kombet e Bashkuara nuk besojnë se rastet e rënda po kalojnë pa u zbuluar.

Afrika ka regjistruar më pak se 6,000 vdekje, sipas një raporti të AFP, por vetëm pesë vende përbëjnë 70% të këtyre: Afrika e Jugut, Algjeria, Nigeria, Egjipti dhe Sudani.

Në Afrikë, “pandemia është akoma e përqendruar brenda dhe rreth qyteteve kryeqytetase, por ne po shohim që gjithnjë e më shumë raste përhapen në provinca,” tha Moeti.

Ajo tha se në shumicën e vendeve të kontinentit, virusi hyri në kryeqytetet përmes fluturimeve ndërkombëtare nga Evropa.

Popullsia relativisht e re e Afrikës në krahasim me kontinentet e tjera, dhe përvoja e brendshme për t’u marrë me shpërthime të sëmundjeve janë përmendur si arsye pse Afrika nuk ka parë deri tani nivelet e vdekjeve të përjetuara në kontinentet e tjera.

Moeti tha se veprimi i hershëm nga vendet afrikane kishte ndihmuar në mbajtjen e numrave të ulët – por vigjilenca e vazhdueshme ishte akoma e nevojshme. /Opinion.al

Pas