-Shëndeti

10 komandat e një ushqyerje të shëndetshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:01 - 26/10/15 |
root
 1. Mos kufizoni kaloritë, ato janë “karburanti” i jetës suaj, sidomos nëse bëni një jetë shumë aktive.
 2. Hani derisa të ngopeni, por me shumë kujdes dhe shumë ngadalë.
 3. Hani sa më shëndetshëm që të keni mundësi. Qëndroni te frutat dhe perimet.
 4. Mos kini frikë nga karbohitratet. Ato të japin shumë energji.
 5. Përpiquni të anashkaloni mishin, ai po që nuk është shumë i këshillueshëm të konsumohet përditë.
 6. Bëni një miks ushqimesh. Qumësht bajameje, me një banane të grirë dhe ja kështu keni përftuar një akullore shumë të shijshme dhe të shëndetshme.
 7. Hani sa më pak në rast se doni të humbisni peshë. Smoothies iu vijnë në ndihmë për këtë gjë. Janë shumë të shëndetshëm dhe iu japin shumë energji.
 8. Në vend të ëmbëlsirave konsumoni fruta, si mango, boronica, banane, bostan, etj.
 9. Nëse doni të gatuani shëndetshëm, përdorni vajin e arrave të kokosit.
 10. Barishtet s’duhet të mungojnë në dietën tuaj, pasi shërbejnë për forcimin e muskujve dhe uljen e inflamancionit.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

  Pas