Aktualitet

“1 Prilli, por nuk është shaka”, Kim: Jepet viza e parë 10-vjeçare për shqiptarët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:09 - 01/04/22 |
Opi Nion

Dita e sotme shënon hyrjen në fuqi të vendimit për zgjatjen e vizës amerikane për shqiptarët nga 3 vite në 10 vjet.

Në një postim në rrjetet sociale ambasada e SHBA shkruan se mëngjesin e sotëm, ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim ka përshëndetur aplikanten të cilës iu dha viza e parë e vlefshme për 10 vjet.

“Sot mund të jetë 1 prill, por kjo nuk është shaka! 1 Prilli shënon ditën e parë të zgjatjes 10 vjeçare të vizave për shqiptarët të cilët marrin viza turistike dhe biznesi për në Shtetet e Bashkuara. Mëngjesin e sotëm, Ambasadorja Yuri Kim përshëndeti aplikanten shqiptare të cilës iu dha viza e parë amerikane e vlefshme për 10 vjet. Ambasadorja Kim e uroi atë dhe bisedoi mbi planet e udhëtimit të saj për në Shtetet e Bashkuara këtë verë. Siç njoftuam këtë javë, vlefshmëria e vizave për aplikantët shqiptarë të kualifikuar për viza të reja turistike dhe biznesi do të zgjatet nga 3 vjet në 10 vjet, gjë që do të thotë se vizat turistike dhe të biznesit të dhëna pas ditës së sotme, do të jenë të vlefshme për udhëtime deri në vitin 2032. Ky është një lajm i jashtëzakonshëm ndërsa festojmë 100-vjetorin e marrëdhënieve midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë.”, shkruan ambasada e SHBA.

Pas