Aktualitet

Zjarri në burg/ Dëshmitari: Flamuri vdiq, nuk na lanë ta shpëtonim


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:14 - 31/07/16 |
b.f

“Flamuri vdiq!”. Kështu nis rrëfimin, i dënuari, me një masë të rëndë dënimi, duke folur për Flamurin sikur të ishte edhe i njohuri i jonë prej kohësh, shkruan “Shekulli”.

I dënuari, i cili bën me dije se ndodhet në një tjetër godinë e ka patur të pamundur të hyjë në katin e dytë t`u japë ndihmë personave, ndërsa në momentin që ende nuk kishte mbërritur asnjë zjarrfikëse, ambulancë, mjek, apo drejtori të kishte dhënë urdhër për hapjen e dyerve, ai tregon se ka parë të nxirret prej aty i vdekur shoku i tyre, Flamuri.

“Është nga Miloti­ thotë. Më duket se është i dënuar për tentativë vrasjeje. Nuk po më lënë të afrohem dhe të kuptoj se çfarë dreqin ka ndodhur, por një punonjës i policisë së burgjeve që po qëllon këtu në ajër më thotë se ka rënë zjarr në kuzhinë. Nuk di se si do dalin të tjerët, por këtu kaloi më shumë se gjysmë orë dhe nuk po vjen asgjë. Nuk shoh asnjë përpjekje për të shuar zjarrin dhe kemi frikë se do digjen të gjithë kati i dytë për së gjalli. Askush nuk hap dyert se shkojmë e i ndihmojmë vetë dhe nuk kuptoj; pse vijohet duke qëlluar me armë!!!”.

Pas dëshmisë i dënuari e mbylli telefonatën duke treguar se asnjë ndihmë nga jashtë nuk iu është dhënë ende, ndërsa nuk dinte asgjë se çfarë ka ndodhur. Me personazhin tonë nuk u lidhëm dot më, ndërsa më vonë u tha se zjarrfikëset e Lezhës kanë mundur të shuajnë zjarrin nga jashtë.

Aty kanë shkuar disa ambulanca dhe deri në orën 18.30 është punuar për të transportuar të plagosurit dhe të asfiksuarit në drejtim të spitalit të Lezhës. Më pas kanë mbërritur dhjetëra forca policie për të mundësuar mbajtjen nën kontroll të njerëzve që vinin të interesoheshin për të afërmit e tyre. E njëjta situatë, në mbrëmje është postuar në spitalin e Lezhës, ku me anë të një shtetrrethimi nuk lënë as qytetarët të shkojnë në urgjencë. “Shekulli”

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas