Kryesore

Zjarret në Greqi/ BE ofron ndihmë: 700 punonjës, 9 avionë dhe 100 mjete


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:41 - 07/08/21 |
Opi Nion

Komisioneri Evropian për Menaxhimin e Krizave, Janes Lenarcic, njoftoi në një mesazh në Tëitter se mbrëmë Gjermania dhe Polonia ofruan 360 zjarrfikës për të luftuar zjarret e pyjeve në Greqi.

“Ndihma totale e BE -së për Greqinë arrin në 9 avionë zjarrfikës, 700 punonjës dhe 100 automjete,” tha Janes Lenarcic, duke vënë në dukje se shtatë vende të tjera të BE -së tashmë kanë dërguar ndihmë në Greqi: Qipro, Suedi, Franca, Rumania, Republika Çeke, Kroacia dhe Spanja.

Kujtojmë se më 4 gusht, Komisioni Evropian njoftoi se kishte mobilizuar mekanizmin e mbrojtjes civile të BE -së për të ndihmuar Greqinë nga zjarret katastrofike.

Qendra Koordinuese e Reagimit të Emergjencave të Bashkimit Evropian është në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet e mbrojtjes civile të vendeve të prekura nga zjarret për të monitoruar nga afër situatën dhe kanalizuar ndihmën e BE -së. Zyrtarja për shtyp e zyrës së Parlamentit Evropian në Greqi, Anna Efstathiou, gjithashtu konfirmon ndihmën evropiane për Greqinë./Opinion.al

 

 

 

 

Pas