Aktualitet

Zjarret në Gjirokastër, Golemi: Mund të përdorim forcën për evakuimin e…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:13 - 04/08/21 |
Opi Nion

Prej disa ditësh qarku i Gjirokastrës vijon të përballet me disa vatra zjarri, ndërsa ditën e djeshme në këtë qarku u shënua dhe viktima e parë si pasojë e asfiksisë nga tymi.

Lidhur me situatën e krijuar në disa zona të Gjirokastrës ka folur kryetari i bashkisë Gjirokastër, Flamur Golemi. Në një intervistë televizive, krybashkiaku tha se problem mbetet evakuimi i qytetarëve pasi refuzojnë të lënë vendbanimet. Ndërkohë ai shprehet se ka mjaftueshëm struktura për akomodimin e qytetarëve.

“Në fakt është mëse e vërtetë. Unë iu kam bërë thirrje disa herë banorëve, mbrëmjen e djeshme kemi vënë në dispozicion edhe struktura akomoduese. Patjetër që do të veprojmë edhe me forcë sepse janë moshatarë dhe ndonjëhëherë është problematikë të dalin nga shtëpia, por patjetër që nëse do të jetë e domosdoshme, jeta e tyre është prioritare për ne. Kemi më shumë se sa 500 struktura akomoduese të gatshme. Po flasim për një fshat të vogël me jo më shumë se 50-100 banorë”,-tha Golemi./Opinion.al

Pas