Aktualitet

Zgjerimi në detin Jon, Dendias: I jep Greqisë 13 000 km2 territor të ri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:25 - 19/01/21 |
Opi Nion

Ditën e sotme ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias ka mbrojtur në Parlament projekt-ligjin e qeverisë “Mitsotakis” për zgjerimin me 12 milje të Greqisë në detin Jon.

Ministri Dendias iu ka kërkuar ligjvënësve në Parlament që ta votojnë këtë projekt-ligj, pasi përmes tij, Greqia fut në territorin e saj 13 mijë kilometra katror territor të ri, të cilin nuk e kishte më parë.

 “Vetëm përmes këtij projektligji territori i Greqisë zgjerohet me 10 %. Zgjerimi i hapësirës detare në 12 mijë na bën të fitojmë rreth 10,079 kilometra katrorë territor. Nëse nëse kësaj i shtojmë edhe mbylljen e gjireve (vendim i marrë pak ditë më parë nga Greqia sh.r), zgjerimi e tejkalon 13 000 kilometra katrorë. Nëse marrim në konsideratë se totali i territorit tonë është 135 000 kilometra katrorë, atëherë kuptohet edhe rendësia e këtij projektligji.-tha Dendias.

Për çështjen e zgjerimit të shtetit fqinj në detin Jon, Greqia dhe Shqipëria i janë drejtuar gjykatës së Hagës. Lidhur me këtë çështje, kryeministri Edi Rama ka deklaruar më herët se mes dy vendeve nuk ekziston një marrëveshje bilaterale dhe për këtë arsye rruga më e mirë është vendimi i një gjykate ndërkombëtare./ Opinion.al

Pas