Kryesore

“Zgjedhorja”,Rama: Sot, depolitizimi komisioneve për fat të keq i pamundur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:54 - 04/06/20 |
Opi Nion

Teksa foli në lidhje për Reformën Zgjedhore, kryeministri Edi Rama tha se depolitizimi i komisioneve është një mision i pamundur, ndërsa shton se është diçka e domosdoshme.

“Arsyeja kryesore e sherreve janë komisionet, kush identifikon dhe kush numëron. OSBE kërkon depolitizim të komisioneve. Si nuk e bëka populli shqiptar, që të vendosë në komisione njerëz që nuk vijnë si të partive, por në shërbim të këtij procesi. Ne e kemi thënë depolitizimi i komisioneve është i domosdoshëm. Edhe sot që flasim duket mision i pamundur për fat të keq. Ne e kemi thënë depolitizimi i komisioneve është i domosdoshëm.”

Kryeministri theksoi se është e rëndësishme për vendin që të arrihet një konsensus për reformën zgjedhore. Ndërsa tha që opozita mund ta bëj vetë sistemin e elektronik në sistemin zgjedhor, mjafton që të marrë çertifikim ndërkombëtar.

Edhe sot që flasim duket mision i pamundur për fat të keq. Ne e kemi thënë depolitizimi i komisioneve është i domosdoshëm. Identifikimi është një tjetër pikë. Nga momenti i firmosjes së kontratës deri në realizim duhen së paku 6 muaj, sot jemi shumë vonë, jemi qershor, por le ta zënë se do të miratohet në fund të qershorit, do të duhet të votohet gjithë struktura e KQZ-së së re, që është komplet model tjetër, do të marrë gjithë korrikun. Ja do u duhet atyre 40 ditë që është shumë pak për të përgatitur të gjithë studimin. Tetor-nëntor tenderi ndërkombëtar, 30 ditë ankimet, në janar kontrata, në shkurt fillon puna për sistemin, prill-maj do të bëhen zgjedhjet. Por nuk ka problem, ne e pranojmë që të bëhet 100% nëse arrihet dhe të hyjë për aq sa arrihet, pjesa tjetër me tradicionalen dhe PD-ja ta gjejë një njeri vetë, ta zgjedhë brenda në një nga dhomat e SHQUP-it, nuk na intereson, ta vendosë me votën tonë, tuajën e dini vetë, ta vendosë atje zv/kryetar të KQZ me mandatin ekskluziv që të merret me teknologjinë, që të mos thonë jo tenderi këtu jo ashtu. Ta bëjnë vetë, nëse arrijnë ta bëjnë ne jemi OK. Një ekspert ndërkombëtar. Ne nuk duam të hyjmë fare, ta bëjnë vetë, ta marrin dhe ta bëjnë vetë elektronikën. Nëse ka certifikimin ndërkombëtar ne jemi OK. Administrata është politike?!!! Ou!!! Po u jap një shifër nën ekzekutivin qendror ka 9 mijë nëpunës civil, 67% janë përpara 2013″-tha Rama./ Opinion.al

Pas