Kryesore

“Zgjedhorja”/ Opozita: Maxhoranca po tenton për votim të njëanshëm


               Publikuar në : 12:55 - 11/05/20 |
Opi Nion

Pas përfundimit të mbledhje së Këshillit Politik i Reformës Zgjedhore, përfaqësuesi i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, tha se mazhoranca vijon të refuzojë propozimet e opozitës.

Bylykbashi i kërkoi mazhorancës që në takimet e ardhshme të paraqesin qëndrime konkrete, gjë e cila sipas tij, do të ndihmonte që Reforma Zgjedhore të mbyllej brenda muajit maj.

Lidhur me deklaratën e bashkërkryetarit të Komisionit të Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri se opozita ka tendencë të fshijë punën e bërë deri më tani, Bylykbashi tha kjo deklaratë tregon mungesë vullneti politik.

 “Ajo që ngulëm këmbë është se para se të ecim më tutje duhet të jetë e qartë se cili është vullneti i mazhorancës mbi propozimet e opozitës lidhur me një çështje madhore. Brenda 31 majit Reforma Zgjedhore duhet të përmbyllet. Deklaratat e Gjiknurit tregojnë mungesën e vullnetit politik të mazhorancës për të bërë një punë të bazuar në konsensus. Ne kërkojmë shprehjen e qartë nga mazhoranca, cili është vullneti i saj politik lidhur me cështjet e mëdha që shtron OSBE, për të cilat opozita ka bërë propozime konkrete. Është mazhoranca që deri më sot nuk ka dhënë asnjë përgjigje në lidhje me cështjet e sthruara, por vetëm refuzime. Është mirë që mazhoranca pa humbur kohë në mbledhjen e radhës të vijë me qëndrime konkrete. Ne çështjet e mëdha që kemi shtruar do të çojnë te zgjidhjet finale, sa i përket kodit. Nuk mund të shtrohen çështje, pa adresuar çështjet themelore të kodit. Ne jemi të gatshëm të ecim përpara”, tha Bylykbashi.

LEXO EDHE: “Zgjedhorja”/Gjiknuri: Opozita tendencë për të fshirë punën e deritanishme

Të njëjtën linjë qëndrimi ka mbajtur dhe përfaqësuesi i LSI, Petrit Vasili. Ai u shpreh para gazetarëve se mazhoranca se tashmë i ka propozimet e opozitës dhe se është e nevojshme arritja e një konsensusi për realizimin e Reformës Zgjedhore.

Vasili tha se nëse maxhoranca nuk përfshin opozitën në miratimin e reformës zgjedhore, ajo do të jetë nul. Përfaqësuesi i LSI tha akuzoi maxhorancën se ajo po tenton që të shkojë drejt një votimi të njëanshëm të kësaj reforme, që është dhe një nga kushtet për anëtarësim të Shqipërisë në BE.

“Sa i takon propozimeve, çdo tendencë nga ana e maxhorancës, me gojën e Gjiknuri, për të akumuluar pafundësisht çështje që nuk marrin zgjidhje, është pjesë e strategjisë për të vënë situatën para faktit të kryer dhe për të miratuar në mënyrë të njëanshme. Këtij konsensualiteti nuk i është bërë asnjë shërbim nga maxhoranca, pasi nuk i është bërë asnjë përpjekje për diskutim. Maxhoranca duhet të heqë njëherë e përgjithmonë dorë nga iluzioni për të miratuar me vota imagjinare apo të blera. Do thellonte në ekstrem krizën politike, që është akoma më e rënduar në situatën e pandemisë që kaluam. Do të krijonte qorrsokak që do të ishte i rëndë për vendin dhe do të rëndonte një situatë që është e vështirë për shkak të pandemisë. Të gjitha taksicizmat për të shtruar në tryezë çështje të tjera, është tendencë që mos t’u jepet përgjigje atyre çështjeve që janë. Të gjitha draftet e opozitës ezaurojnë çështjen e OSBE/OHDIR. Fjala ekspert që ka përdorur zoti Gjiknuri, nuk ka pasur aspak fjalën për ekspert të opozitës. Ata nuk kanë qenë pjesë e lojërave. Sot është momenti që të gjitha gjerat janë në tavolinë. Duhet të themi qartë; ‘po’ dhe ‘jo’ për këto çështje. Kjo është një reformë nul nëse është pa opozitën. Është me tepër se nul, pasi është kthim pas. Ajo do të ishte e detyruar që të përballej me konsekuenca në planin e përbashkët.”, tha Vasili./ Opinion.al

Pas