Kryesore

Zgjedhja e presidentit të Kosovës, dështon raundi i parë i votimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:12 - 03/04/21 |
Opi Nion

Ka dështuar në Kuvendin e Kosovës raundi i parë i votimit për zgjedhjen e presidentit të ri.

Në sallën e Kuvendit të Kosovës ndodhen 82 deputetë, por vetëm 78 prej tyre morën pjesë në votim, teksa numri nuk mjaftonte për të bërë të mundur zgjedhjen e presidentit.

Sipas Kushtetutës të Kosovës, në dy raundet e para të votimit duhen 80 vota, ndërsa në raundin e tretë, presidenti mund të zgjidhet me shumicën e thjeshtë prej 61 deputetësh, por në votim duhet të marrin pjesë të paktën 80 deputetë.

Kujtojmë se në garë janë Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejtja./Opinion.al

Pas