Aktualitet

Zgjatja e afateve të vetingut, debate në Mbledhjen e Këshillit të Legjislacionit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:40 - 01/11/21 |
Opi Nion

Ka nisur në Kuvend mbledhja e Këshillit të Legjislacionit për ndryshimet në Kushtetutë, ku ka patur masdakortësi mes PD dhe PS..

Fillimisht është marrë në shqyrtim kërkesa e Partisë Socialiste për zgjatjen e mandateve të organeve të vettingut.

Ndërkohë, kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, Alfred Rushaj ka kërkuar marrjen në shqyrtim edhe të kërkesave të demokratëve për ndryshimeve në Kushtetutë.

Rushaj: Propozojmë shtyrjen e mbledhjes. Në datë 3 nëntor të diskutohen nismat e të dyja palëve.

Bushka: Nisma përfshin një grup të caktuar interesi, ku do të kërkohet dhënia e mendimit të tyre. Kjo nismë do të përcaktojë vlerësimin e domosdoshme të shtyrjes së afateve të institucioneve të vettingut. Nisma e PD në fakt ka të bëjë me shumë çështje brenda saj që do të kërkojnë më shumë kohë. Vetëm para disa ditësh në lidhje me reformën zgjedhore, kolegët e PD kanë paraqitur një kërkesë për ngritjen e një komisioni të posaçëm për Reformën Zgjedhore. Kërkohet kohë dhe konsultim më i gjatë. Ne propozuam që nismat të shqyrtohen veç e veç dhe jo sëbashku.

Pas